عیب یابی و تعمیر تخصصی

انواع موتور خودروهای داخلی و خارجی

تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی مرکز تعمیر انواع خودروهای داخلی و خارجی است. این مرکز با توجه به برخورداری از کادری متخصص و کار آزموده، خدمات فنی و مهندسی مناسب و با کیفیتی در زمینه تعمیرات تخصصی خودرو هایی مانند تلیسمان و ال 90 و مگان و کپچر و … به مراجعین ارائه می دهد.
منظور از تعمیر اساسی موتور خودرو، بررسی مشکل و عیب یابی دقیق موتور خودروی شما است که مطمئناً در تعمیرات حرفه ای و تعویض قطعه مشکل دار تاثیر بسزایی خواهد داشت. گاهی وقت ها تشخیص مشکل اشتباه باعث عدم رفع مشکل و هزینه های بی مورد می شود. تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی با کادری آموزش دیده و با تجریه با تضمین رفع مشکل، موتور خودروی شما را تعمیر می کند که رضایت خاطر مشتری جلب شود.

5 علت که شما را مجبور به تعمیر اساسی موتور می کند:


موتوری که به علت عدم رسیدگی نیازمند تعمیر یا تعویض است، معمولا پرهزینه‌ترین مشکل در نگهداری خودرو است که یک راننده ممکن است با آن مواجه شود. برای اینکه موتور خودروی شما کارکرد نرم و روانی داشته باشد نکات زیر که توصیه متخصصان رده بالای خودرو است را رعایت کنید. معمولا رانندگان با رعایت‌نکردن این ۵ مورد، موتور خودروی خود را نابود می‌کنند:


 1. غفلت در تعویض روغن
 2. روغن عامل اصلی حیات موتور است. اگر طبق زمان‌بندی توصیه‌شده توسط سازنده خودرو روغن را به طور منظم عوض نکنید، به مرور زمان موتور خودروی شما از بین می‌رود.
  استفاده از نوع مناسب روغن برای موتور خودروی شما ضروری است. امروز بسیاری از سازندگان خودروهای جدیدتر برای حفظ نهایت عملکرد خودرو و مصرف سوخت بهینه، استفاده از روغن سینتتیک را در خودروهای خود ضروری دانسته‌اند. بسیاری از مصرف‌کنندگان به خاطر قیمت بالاتر روغن‌های سینتتیک تمایلی به استفاده از این نوع روغن را ندارند که ممکن است در آینده منجر به خرابی موتور خودرو شود. روغن‌های سینتتیک معمولا اندکی گرانتر هستند.

 3. نادیده‌گرفتن نشتی روغن
 4. توجه به نشتی روغن به خصوص نشتی‌های شدید بسیار مهم است.در مواردی که نشتی روغن زیاد باشد شایع‌ترین مشکلی که پیش می‌آید عدم روغن‌کاری قطعات فلزی موتور است که به علت عدم رسیدن روغن به فضای کوچک میان قطعات، باعث فرسایش آنها شده و منجر به خرابی زودهنگام موتور خواهد شد. مشکلاتی که شایع‌تر هستند از نشتی‌های کوچک‌تر و کندتر به وجود می‌آیند. برخی از این مشکلات شامل خرابی دسته موتورهای لاستیکی، بوش‌های سیستم تعلیق و اجزای سیستم فرمان هستند.

 5. بی‌توجهی به روشن‌شدن چراغ اخطار روغن
 6. هنگامی که این چراغ روشن می‌شود موتور درحال آسیب‌دیدن است. این چراغ هنگامی روشن می‌شود که روغن کافی در موتور نباشد یا فشار روغن بیش از حد پایین یا بالا باشد. در صورت روشن‌شدن این چراغ باید خودروی خود را فورا برای تشخیص عیب نزد متخصص ببرید

 7. نادیده گرفتن سیستم خنک کننده
 8. هر ۳ سال یکبار یا هر ۴۸٫۰۰۰ کیلومتر هرکدام که زودتر موعد آن فرا رسد، مایع خنک‌کننده موتور را کاملا خالی کنید و با مایع خنک‌کننده جدید جایگزین کنید. بسته به نوع خودرو، هزینه این کار حداقل حدود ۳۰ هزار تومان خواهد بود.
  اکثر مالکان خودرو و حتی برخی از تعمیرگاه‌ها تا زمانی که مشکلی در سیستم خنک‌کننده ایجاد نشود به آن رسیدگی نمی‌کنند. این کار باعث کاهش عمر قطعاتی می‌شود که مایع سیستم خنک‌کننده داخل آنها در جریان بوده است.
  داغ‌ شدن بیش از حد موتور، یک علامت رایج کم‌بودن مایع خنک‌کننده در خودروی شماست. هرگز با خودرویی که دمای آن درحال بالارفتن است رانندگی نکنید زیرا خطر نابودی موتور را به دنبال دارد.
  گرفتگی در مجاری سیستم خنک‌کننده، کاهش مایع خنک‌کننده درون سیستم و از کارافتادن فن‌های برقی رادیاتور ممکن است به بالارفتن بیش‌از‌حد دمای موتور منتهی شود. اگر فورا به این مشکل رسیدگی شود این احتمال وجود دارد که مکانیک به‌جای تعمیر اساسی یا تعویض موتور، بتواند آن را تعمیر کند

 9. ورود بیش‌ از حد آب به داخل موتور
 10. عبور از آب‌های ساکن با خودرو یا حتی رانندگی هنگام طوفان و باران شدید ممکن است به موتور خودروی شما آسیب برساند. منیفولد ورودی مخلوط سوخت و هوا را به موتور می‌رساند. اگر آب از مسیر منیفولد ورودی وارد موتور شود احتمال دارد باعث کج‌شدن شاتون‌های موتور شود. اگر مقدار آب ورودی به اندازه کافی زیاد باشد با عبور از مجاری منیفولد ورودی به داخل محفظه‌های احتراق که شمع‌های موتور آنجا هستند راه پیدا می‌کند.

خدمات تعمیر موتور


از جمله خدمات می توان به تعمیرات تخصصی موتور خودرو هم از لحاظ مکانیکی و هم از لحاظ برقی اشاره نمود. موتور خودرو بدون شک بخش اصلی و قلب تپنده آن است و در صورت بروز مشکل نمی توان در مورد آن اهمال نمود. از طرفی با توجه به پیچیدگی موتور خودروهای امروزی و وابستگی مستقیم عملکرد بخش مکانیکی و الکتریکی موتور با یکدیگر، حساسیت کار بسیار بالاست
حالا وسیله نقلیه شما سالهاست که با شما رفتار خوبی داشته اما اکنون نشانه هایی از مشکلات جدی در موتور خودرو را مشاهده می‌کنید. شاید شما شاهد مشکلاتی از قبیل خروج مقدار زیادی دود از اگزوز ، مصرف بیش از حد روغن ، صدای زیاد کوبیدن موتور ، نشت روغن ، از دست دادن قدرت یا ترکیبی از این موارد شده باشید. در چنین شرایطی، احتمالاً موتور شما نیاز به تعمیر جدی دارد و یا حتی ممکن است تعویض موتور لازم باشد. در تعمیرگاه مهندس ابراهیمی تعمیرات اساسی موتور خودرو به صورت حرفه ای و تضمینی و توسط افراد متخصص و مجرب انجام می‌شود.

تعمیرات اساسی موتور خودرو شامل تایم‌گیری و فیلرگیری ، تعویض سرسیلندر ، تعویض دسته موتور ، تعویض کاتالیزور و گلویی اگزوز ، تعویض اویل پمپ و واتر پمپ ، تعویض تسمه دینام و هرزگرد ، تعمیر و تعویض فلایویل ، تعمیر پمپ بنزین و تنظیم موتور است


علاوه بر آن مشکلات مربوط به ای سی یو (ECU) نیز در زمره تعمیرات تخصصی موتور خودرو قرار می گیرند. اگر اتومبیل شما ارورهای ای سی یو ارسال می کند، می توانید جهت رفع مشکل به تعمیرگاه تخصصی رنو مهندس ابراهیمی مراجعه نمایید. ای سی یو در واقع مجموعه ای از سنسورهاست که روی موتور خودرو نصب هستند و عملکرد آن را کنترل می نمایند در ادامه ابتدا نمونه کارهای تعمیر اساسی موتور ، سپس توضیحات مختصری پیرامون هر کدام داده می‌شود و شما را با نشانه های خرابی آنها آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

رینگ و پیستون

وظیفه و علائم خرابی رینگ و پیستون

وظیفه رینگ پیستون در خودرو چیست ؟


رینگ های پیستون بر اساس وظایفی که دارند به دو نوع تقسیم می‌شوند :
 1. رینگ تراکم
 2. رینگ روغنی
وظیفه رینگ‌های تراکم اینست که از نشت و فرار گاز از کنار پیستون در زمان تراکم و قدرت جلوگیری می‌کند. رینگ های متراکم توسط فشار حاصل از احتراق منبسط می‌شوند و بدین صورت درزبندی خوبی را به وجود می‌آورند. این نوع از رینگ ها یک تکه ساخته شده اند و در قسمت بالایی پیستون قرار می‌گیرند.

وظیفه رینگ های روغنی اینست که از پخش شدن روغن روی جدار سیلندر جلوگیری می‌کند و همچنین از مصرف غیرضروری و اضافی روغن جلوگیری می کند. این نوع از رینگ ها سوراخ دار و شیار دار هستند و معمولا در پایین ترین شیار قرار دارند.
به طور کلی وظیفه رینگ پیستون ها شامل موارد زیر است :
 • کاهش سطح تماس میان پیستون و جداره سیلندر
 • نگهداری و حفظ تراکم در قسمت بالایی پیستون
 • جلوگیری از اصطکاک و فرسودگی بیش از حد
 • کنترل روغن و روغنکاری در فاصله بین دیواره سیلندر و پیستون
 • انتقال حرارت از پیستون به دیواره سیلندر

نشانه های خرابی رینگ پیستون چیست ؟


سوالی که پیش می آید اینست که از کجا متوجه بشیم که باید رینگ پیستون ها را تعویض کنیم ؟

در صورتی که رینگ پیستون فرسوده شده باشند ، شاهد علایم زیر خواهیم بود :
 • روغن سوزی موتور و خروج دود آبی رنگ از اگزوز
 • کم شدن مداوم روغن موتور
 • صدای غیرعادی موتور
 • کاهش قدرت موتور
 • افزایش مصرف سوخت
در صورت مشاهده علایم بالا بایستی به تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی معتبر مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که نشانه های گفته شده ممکن است به علت دیگری نیز بروز کنند که بهتر است در چنین مواقعی باید حتما به مکانیک ماهر که قدرت تشخیصی بالایی دارد مراجعه نمایید.

چه کارهایی باعث خراب شدن زود به هنگام رینگ پیستون می‌شود :


 • فشار آوردن بیش از حد به موتور
 • استفاده از روغن موتور نامناسب و غیر استاندارد یا تعویض نکردن روغن در فواصل زمانی مناسب
 • گرم کردن موتور و چسبیدن رینگ به پیستون در اثر ذوب شدن پیستون
 

تایم گیری و فیلر گیری

در تعمیر اساسی موتور | تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی

تایم گیری خودرو چیست ؟


تایمینگ سوپاپ به معنی زمان بندی دقیق باز و بسته شدن سوپاپ های موتور است .اگر بخواهیم حداکثر قدرت موتور را به دست آوریم باید میزان پر شدن سیلندرها از مخلوط سوخت به حداکثر برسد و احتراق در لحظه ای دقیق انجام شود هم چنین خالی شدن سیلندر از دود به بهترین نحو صورت گیرد. برای رسیدن به این مقصود باید در طراحی بادامک های موتور آوانس باز شدن و ریتارد بسته شدن سوپاپ ها در نظر گرفته شود. با این عمل مقدار زمان باز بودن سوپاپ ها را افزایش داده ایم.

مدل های تایمینگ در خودرو بر دو دسته است:


تسمه تایم: این قطعه از جنس پلاستیک بوده و به مرور زمان دچار اسیب دیدگی می شود یعنی اگر در کاتالوگ خودروی شما نوع تایمینگ را با استفاده از تسمه تایم زده است باید به طور مرتب تسمه تایم را برای بازدید نزد مکانیک ببرید اغلب خودرو ساز های فرانسوی از این قطعه برای تایمینگ خودرو استفاده میکنند.
زنجیر تایم: بی نظیر هست! تفاوت بسیار زیادی میان تسمه تایم و زنجیر تایم وجود دارد و میتوانیم بگوییم عمر زنجیر تایم به اندازه عمر موتور خودرو است که بینظیر است و اگر می خواهید بدانید خودرو شما دارای زنجیر تایم است یا تسمه تایم کافیست دفترچه خودرو خود را نگاهی بیاندازید.

نشانه‌های تنظیم نبودن تایم خودرو


 • لرزش بیش از اندازه موتور هنگام کارکرد در دور آرام
 • سر و صدای اضافی از قسمت نزدیک به قاب تسمه تایم
 • افزایش مصرف سوخت
 • کاهش محسوس شتاب و قدرت موتور

وقتی تایم خودرو حتی به میزان یک دندانه تنظیم نباشد، اثر آن بر کارکرد پیشرانه برای یک فرد دقیق مشهود است، چرا که در یک پیشرانه باید باز و بسته‌شدن سوپاپ‌ها سر لحظه موعد انجام شود و اگر این اتفاق صورت نگیرد، شاهد پس‌زدن تراکم و یا تخلیه نامناسب دود خواهیم بود که نتیجه آن تنفس نادرست پیشرانه و افت توان و کشش است.

فیلرگیری خودرو


سوپاپ ها در سرسیلندر بصورت مستقیم یا غیر مستقیم توسط میل سوپاپ (میل بادامک) باز و بسته میشوند. از آنجایی که سوپاپ ، میل سوپاپ و متعلقات سوپاپ فلزی هستند و در حرارت موتور انبساط پیدا میکنند باید خلاصی معینی بین متعلقات سوپاپ وجود داشته باشد در غیر اینصورت بعد از گرم شدن موتور و انبساط این قطعات سوپاپ ها باز مانده و در کار موتور اختلال ایجاد میکنند . تنظیم مقدار خلاصی بین سوپاپ و متعلقات آن توسط ابزاری به نام فیلر انجام میشود و به این کار فیلر گیری میگویند .

چه زمانی بایستی فیلرگیری انجام شود ؟


در گذشته به دلیل استفاده از آلیاژهای نه چندان مرغوب در سیت سوپاپ و دیگر متعلقات سوپاپ مانند انگشتی و میل تایپیت، فیلر گیری بصورت دوره ای انجام میشد. در اتومبیل های امروزی علاوه بر حذف بسیاری از متعلقات سوپاپ، در ساخت قطعات سرسیلندر از آلیاژهای بادوام تری استفاده میشود. بدین ترتیب میتوان گفت بجز در موارد استثنا مانند اتومبیل های گاز سوز اتومبیل در شرایط کارکرد عادی نیازی به فیلرگیری ندارد. در صورت باز شدن سرسیلندر و تعویض سوپاپ ها بهتر است علاوه بر فیلرگیری اولیه که بعد از تعمیر انجام میشود، خلاصی سوپاپ ها یا فیلر گیری مجددا بعد از هزار کیلومتر بدست متخصص انجام شود.
 

تعمیر سر سیلندر

در تعمیر اساسی موتور | تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی
سرسیلندر در پوشی است که با بلوک سیلندر تشکیل اتاق احتراق را می دهد و شکل ان تابع ساختمان سیلندر بوده و چنانچه از نوع خنک کننده با اب باشد دارای مجاری اب و در غیر این صورت دارای شیارهای خنک کننده با هوا می باشد سرسیلندر با پیچ و مهره به بلوک سیلندر متصل می شود در کف سرسیلندر به تعداد سیلندر ها گودی وجود دارد.
سر سیلندر همواره در معرض گازهای داغ قرار دارد. به همین دلیل سرسیلندر از متریال سخت ساخته می‌شود. در حال حاضر کمپانی‌های سازنده برای ساخت سرسیلندر از آلیاژ آلومینیوم استفاده می‌کنند. انواع سرسیلندر بر اساس ترتیب و نوع قرارگیری سوپاپ‌ها در خودرو شامل :
 • آی هد
 • تی هد
 • اف هد
 • ال هد
عیوب سرسیلندر که در تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی قابل تعمیر است، شامل موارد زیر است :
 1. ترک خوردگی
 2. تاب دیدگی
 3. کربن گرفتن
 4. گشاد کردن گیت سوپاپ , سوختن و خرابی سیت سوپاپ

نشانه‌های خرابی سرسیلندر چیست؟


 1. ضعف در عملکرد موتور
 2. اگر سرسیلندر خراب شود ، در چرخه احتراق مشکل ایجاد می شود و خودرو عملکرد مطلوبی نخواهد داشت .
 3. نشت مایع خنک‌کننده
 4. همانند روغن، تشخیص نشتی این مایع از چند راه ممکن است. نخستین راه، مشاهده مایع خنک کننده و خروج آن است. در خودروهای مدرن علامت Check Engine Temperature هم نشانه خوبی است. یکی از علت‌های آن، نشت مایع خنک کننده از سر سیلندر خراب است.
 5. نشت روغن
 6. سرسیلندر حاوی روغن است. این روغن برای از بین بردن اصطکاک و نیز کاهش گرما استفاده می شود. به همین دلیل و با استفاده از مشاهده نشتی روغن به سادگی می توانید وجود خرابی را در آن تشخیص دهید تشخیص نشت روغن به این صورت است که اگر خودرو را برای مدتی در مکان مشخصی پارک کنید، در زیر آن روغن مشاهده می کنید. همچنین در خودروهای مدرن، علامت Check Oil در صفحه آمپر کمکی برای تشخیص نشت روغن است.
 7. عدم احتراق کامل
 8. اگر سرسیلندر خراب شود، سیلندر در فشار مناسبی قرار نمی گیرد و این به معنای فشرده سازی نامناسب هوا و سوخت است. به این ترتیب احتراق به خوبی صورت نگرفته و عملکرد موتور دچار ضعف می شود.
 9. خروج دود از موتور
 10. زمانی که سرسیلندر دچار مشکل اساسی شود، ممکن است گازهای اگزوز وارد فضای موتور شوند. در این حالت دود از زیر کاپوت و محفظه موتور خارج شده و قابل رویت است. در چنین شرایطی، سرسیلندر باید به سرعت تعویض شود.
در صورت مشاهده هر یک از مشکلات ذکر شده هر چه سریعتر به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید. تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی گزینه خوبی است چرا که کار شما را به صورت ضمانتی و توسط افراد متخصصی انجام می‌شود.
 

وظیفه دسته موتور و جایگاه آن در تعمیر موتور

تنظیم دسته موتور خودرو در تعمیرگاه مکانیکی مهندس ابراهیمی
موتور خودرو از قسمت های بسیار زیادی تشکیل شده است و این اجزا برای حفظ تعادل و سوار شدن روی هم باید تکیه گاهی داشته باشند. خودرو و بخصوص موتور آن به مانند یک پازل است که از تکه های مختلفی به شکل منظم ساخته شده است. از همین رو موتور خودرو باید دارای تکیه گاهی برای تحمل وزن و حفظ تعادل باشد. می توان از دسته موتور خودرو به عنوان بارز ترین تکیه گاه و حافظ تعادل موتور خودرو نام برد. در یک جمله می توان گفت دسته موتور نگه دارنده وزن موتور می باشد.

انواع دسته موتور در خودرو


 • دسته موتورهای لاستیکی
 • دسته موتور های لاستیکی با توجه به مکانیزم ساده ترشان قیمت پایین تری هم دارند. دسته موتور های لاستیکی دارای ابعاد متفاوتی هستند و خود نیازمند نگهداری نمی باشند. از یک قطعه از جنس پلاستیک تشکیل شده اند و با قابلیت ارتعاش و ضربه گیری ، ضربات ناگهانی را جذب می کنند.
 • دسته موتورهای هیدرولیکی
 • دسته موتور های هیدرولیکی پیچیده ترند و از یک فنر، قطعه پلاستیکی و یک سیال تشکیل شده اند. به همین خاطر هم به آنها هیدرولیکی گفته می شوند و واضح است که قیمت بالاتری هم باید داشته باشند.

تست سلامت دسته موتور


برای تست سلامت دسته موتور‌ها در خودرو‌های دنده دستی باید یک نفر خودرو را در ترمز دستی قفل کرده سپس در دنده ۱ و دنده عقب (به منظور وارد آوردن فشار در جهات مختلف) نیم کلاچ کند و نفر دوم بصورت همزمان رفتار و میزان له شدگی لاستیک دسته موتور یا بازی جک دسته موتور‌های روغنی و بادی را بررسی کند. این کار در خودور‌های اتوماتیک با جابه جا کردن کیربکس بین دنده ۱ و عقب انجام می‌گیرد.
توجه داشته باشید هرگونه بریدگی و ترک هرچند کوچک بر روی دسته موتور‌های لاستیکی به معنای سر آمدن موعد تعویض آن‌ها است.
ساده‌ترین راه پیشگیری از بروز پارگی دسته موتور‌ها بررسی گاه به گاه، اما منظم آن‌ها حداقل در هر بار تعویض روغن موتور است. دسته موتور‌ها عمر بالایی دارند و به سادگی خراب نمی‌شوند. حتی در صورت خرابی نیز تا لحظه بحرانی شدن تحمل بالایی از خود نشان می‌دهند از این رو درصورت بازدید مداوم و منظم در صورت ترک برداشتن یا پاره شدن می‌توان به سرعت برای تعویض آن‌ها اقدام کرد.

یکی از قطعاتی که عدم سلامت فنی آن موجب افزایش آلودگی حاصل از سوخت خودرو می‌شود، اگزوز و کاتالیست آن است. اگزوز همانند روغن موتور، لنت ترمز، فیلتر هوا و… شاید جز قطعات مصرفی خودرو محسوب نشود ولی همانند تمام قطعات خودرو عمر مفید دارد و داستان درست پس از اتمام این دوره شروع می‌شود. خرابی کاتالیست و اگزوز بر عملکرد پیشرانه خودرو تاثیر به سزایی می‌گذارد.

کاتالیست چیست ؟

قطعه‌ای از خودرو است که به خاطر یکی از مهم‌ترین مسایل محیط زیستی یعنی آلایندگی روی خودرو نصب می‌شود. یکی از راهکارهایی که خودروسازان برای کاهش آلودگی در خودروها ابداع کرده‌اند، کاتالیزور خودرو نام دارد. گازهای خروجی خودرو قبل از خروج از اگزوز، از کاتالیزور خودرو عبور می‌کنند که به دنبال آن مقدار زیادی از آلودگی‌ها حذف می‌شود.
کاتالیزور خودرو در قسمت پایانی اگزوز قرار می‌گیرد که با انجام یک سری از واکنش‌های شیميایی و تبدیل گازهای سمی به گازهای کم ضرر، از آلودگی بیشتر هوا و خطرات زیست محیطی جلوگیری می‌کند.

عمر مفید اگزوز و کاتالیزور

به طور متوسط عمر مفید کارکرد هر کاتالیست خودرو بین 80 تا 100 هزار کیلومتر است. میانگین عمر مفید هر کاتالیست بین 3 تا 4 سال خواهد بود و پس از آن کارایی خود را به طور کامل از دست داده و به این ترتیب خودروی شما به یک آلاینده محیط زیست تبدیل می‌گردد.
به طور معمول عمر مفید اگزوز بین ۴ تا ۵ سال و حداکثر مسافتی که با آن می توان پیمود ۱۵۰ هزار کیلومتر است. فراموش نکنید که کاتالیست اگزوز نیز نقش مهمی در کاهش این عمر دارد و به سبب گرفته شدن توری‌های آن، پس از مدتی استفاده، باید آن را تعویض کرد. اگر در شرایط جاده‌ای یا آب و هوایی خاصی که در بالا به آن‌ها اشاره شده است از خودروی خود استفاده می‌کنید، این عمر مفید کمتر شده و در برخی شرایط حتی به 2 سال نیز خواهد رسید.
 

تعویض کاتالیزور و گلویی اگزوز

در تعمیر اساسی موتور | تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی

علائم خرابی اگزوز خودرو چیست؟


به طور کلی علایم خرابی اگزوز را در خودرو، می توان به موارد زیر محدود کرد:
 • کاهش میزان قدرت خودرو
 • شنیده شدن صدای ناهنجار و نسبتا بلند از خودرو
 • افزایش مصرف سوخت خودرو
 • افزایش غلظت گازهای آلاینده در خروجی اگزوز
در تعمیرگاه مهندس ابراهیمی خدمات تعویض و بررسی کاتالیست و اگزوز خودرو در اسرع وقت برای مشتریان عزیز قابل انجام است.
 

تعویض اویل پمپ و واتر پمپ

در تعمیر اساسی موتور | تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی

اویل پمپ چیست ؟


اویل پمپ یا همان پمپ روغن وسیله ای است که روغن موجود در موتور را به مدار روغنکاری پمپ کرده و جریان روانسازی موتور را ایجاد می کند. این وسیله معمولاً در داخل بلوک سیلندر قرار دارد.
این وسیله روغن را پس از فرستادن به سمت فیلتر به مدار روغن کاری پمپ می کند. در واقع اویل پمپ مثل قلب در بدن انسان است، اگر لحظه ای وظیفه اش را انجام ندهد، سیستم وابسته به آن سریع از کار می افتد.

واتر پمپ چیست ؟


یکی از مهمترین قطعات موتور و پیشرانه خودرو واترپمپ نام دارد و همانطور که از اسمش پیداست وظایفش مربوط به پمپاژ آب می باشد. یعنی به حرکت در آوردن دائمی آب و ضدیخ در موتور. پمپاژ آب و ضد یخ به منظور جلوگیری از جوش آوردن خودرو می باشد و مشخصا یکی از مهمترین قطعات داخل موتور، واترپمپ است.


نشانه های خرابی اویل پمپ
 • کاهش فشار روغن یا روشن شدن چراغ چک موتور
 • افزایش دما در موتور
 • سر و صدا سوپاپ ها
 • نویز پمپ روغن
علایم خرابی واتر پمپ
 • گرمای بیش از حد موتور
 • صدای ناله مانند قرقره واتر پمپ ماشین
 • نشت مایع خنک کننده
 • خارج شدن بخار از موتور ماشین
ممکن است در برخی موارد همه علائم قابل مشاهده باشند و در برخی موراد یک و یا دو مورد از علائم فوق بروز کند.
 

تعویض تسمه دینام

در تعمیر اساسی موتور | تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی

نقش تسمه دینام در خودرو


یکی از قطعاتی که در خودرو بسیار کاربردی است و باید همواره از سلامت آن آگاه بود، تسمه دینام یا تسمه پروانه خودرو است. تسمه دینام از یک تسمه، هرزگرد و تسمه سفت کن تشکیل‌شده است. این تسمه وظیفه انتقال قدرت موتور به قطعاتی همچون دینام، واتر پمپ، سیستم تهویه مطبوع و پمپ فرمان هیدرولیک را بر عهده دارد.
یکی از رایج‌ترین خرابی‌های ماشین از کار افتادن تسمه دینام است. تسمه دینام خودرو با نام‌های تسمه کولر و تسمه هیدرولیک نیز بین رانندگان و تعمیرکاران شناخته می‌شود. خرابی تسمه دینام معمولاً به دلایلی همچون چرب شدن یا خشک شدن زیاد، ساییدگی و پارگی اتفاق می‌افتد.

نشانه های پاره شدن تسمه دینام چیست ؟

 • تسمه دینام باعث چرخاندن دینام و شارژ باتری می شود، در صورت آسیب دیدن آن باتری شارژ نخواهد شد و معمولا چراغ باتری در پشت آمپر روشن می گردد.
 • پارگی تسمه پروانه باعث از کار افتادن واتر پمپ و عدم گردش جریان آب در موتور می گردد. به این ترتیب، خودرو به سرعت داغ شده و جوش می آورد.
 • شل شدن تسمه پروانه سبب ایجاد اشکال در کنترل فرمان هیدرولیک خواهد شد.

برای تعویض تسمه دینام و پروانه، زمان مشخصی تعیین نشده است و نمی توان قطعا گفت که پس از طی چند کیلومتر باید این تسمه ها تعویض گردند. تشخیص زمان تعویض این تسمه ها یک امر کاملا تجربی بوده و باید خود تسمه بازدید شود. برای بازدید تسمه دینام‌ها می‌توانید به تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی مراجعه کنید و یا خودتان این کار را انجام دهید. در صورتی که خودتان بررسی کردید ، در صورت مشاهده هر یک از مشکلات زیر سریعا به تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی مراجعه نمایید.
 • وجود نشان پارگی، خورده شدگی، سائیدگی و خشک شدگی در کل طول تسمه
 • پیدا کردن خاصیت کشسانی در تسمه
 • چرب شدن تسمه
 • شنیده شدن صدایی شبیه به جیر جیر از بخش موتور
 • نداشتن کنترل مناسب بر فرمان
 • عدم کارکرد صحیح کولر و تهویه مطبوع
 

تعمیر و تعویض فلایویل

در تعمیر اساسی موتور | تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی

فلایویل چیست و نقش آن در خودرو


فلایویل در زبان فارسی با نام‌های چرخ‌لنگر یا چرخ‌طیار نیز خوانده می‌شود و در حقیقت وسیله مکانیکی سنگین و گردانی است که برای ذخیره‌سازی انرژی دورانی به کار می‌رود. فلایویل گشتاور لختی بالایی دارد بنابراین در برابر تغییرات مرتبط با سرعت دورانی مقاومت می‌کند. فلایویل از جمله قطعاتی است که ممکن است بروز مشکل در آن باعث اختلال در روند شروع به حرکت خودرو کند.

وظایف فلایویل خودرو

در زمان احتراق که پیستون از نقطه مرگ بالا به نقطه مرگ پایین می آید جلوی ضربه را گرفته و لرزش موتور را از بین می برد. چون قدرتی که از طرف پیستون به میل لنگ داده می‌شود یکنواخت نیست، موجب می‌شود که سرعت میل لنگ کم یا زیاد شود اینرسی فلایویل تمایل دارد که انرا با سرعت ثابت حرکت دهد بنابراین فلایویل در موقعی که میل لنگ تمایل به افزایش سرعت داشته باشد قدرت را گرفته و هنگامی که تمایل به کاهش سرعت داشته باشد قدرت به آن پس می‌دهد. این عمل ضربات وارده از پیستون را خنثی کرده و مانع شکستن و پیچش میل لنگ می شود. بزرگی و سنگینی فلایویل نسبت عکس باتعداد سیلندرها دارد مثلا فلایویل ماشین چهار سیلندر از فلایویل ماشین هشت سیلندر بزرگتر و همین طور سنگین ترمی باشد. نیروی انفجاری را در خود ذخیره نموده و برای تکمیل عملیات سه گانه بعدی به میل لنگ کمک می کند. در سطح خارجی ( محیط میل لنگ) دنده‌های مخصوصی نصب شده که به منظور گردانیدن موتور به وسیله دستگاه الکتریکی، استارت این دنده با دنده استارت درگیر شده و باعث گردش میل لنگ و روشن شدن موتور می‌شود. فلایویل ، یکى از قطعات دستگاه انتقال نیرو محسوب شده و نیروى موتور به وسیله کلاچ از این قطعه به جعبه دنده منتقل مى شود . فلایویل روى صفحه مدورنعلبکى شکلى که در انتهاى میل لنگ قرار دارد و به نام فلانچ ته میل لنگ معروف است ، توسط پیچ هایى متصل مى شود . در مرکز دایره فلانچ سوراخى وجود دارد که به عنوان تکیه گاه سر شفت ورودى گیربکس بوده و براى جلوگیرى از اصطکاک داخل سوراخ از بوش یا بلبرینگ سوزنی استفاده شده است .

نشانه های خرابی فلایویل

در صورتی که خودرو کشش مناسب را در حین حرکت نداشته باشد یکی از موارد که ممکن است در آن اشکال ایجاد شده باشد فلایویل خودرو است که باید بررسی شود . سطح فلایویل باید تخت و صاف باشد و اگر در حین حرکت ، ‌لرزش در خودرو ایجاد شود علاوه بر وجود مشکل در کیت کلاچ ممکن است ایرادی در فلایویل نیز وجود داشته باشد . در این حالت می‌ توان با تراشکاری سطح فلایویل مشکل را تا حدودی برطرف کرد و اگر مشکل همچنان پابرجا بود نیاز به تعویض فلایویل وجود خواهد داشت .
 

تعمیر پمپ بنزین خودرو

تعمیر اساسی موتور در تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی

پمپ بنزین چیست و نقش آن در خودرو


پمپ بنزین یکی از قطعات خودرو است که معمولا در باک بنزین تعبیه شده و وظیفه پمپاژ بنزین را از باک به موتور خودرو دارد. این قطعه حیاتی اگر به درستی کار نکند، خودرو نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و در اکثر موارد به علت نرسیدن بنزین به موتور و عدم انجام عمل احتراق، خودرو خاموش می گردد.

چه عواملی باعث خراب شدن پمپ بنزین می شود ؟

نامرغوب و ناخالص بودن سوخت، از جمله عوامل مهم در آسیب دیدن پمپ بنزین هاست.

رانندگی کردن با چراغ بنزین روشن، وقتی سطح بنزین داخل باک خیلی پایین است، پمپ بنزین برای ایجاد فشار لازم سوخت، فشار زیادی تحمل می کند. به علاوه، بنزینی که مکش می شود، شامل ذرات و ناخالصی های ته نشین شده در کف باک است. این اتفاق سبب کثیف شدن و گرفتگی سوزن انژکتور می شود. مقدار بنزین نباید کمتر از یک چهارم حجم باک باشد.

نشانه های خرابی پمپ بنزین چیست ؟

 • صدای ناله ای که از مخزن گاز می‎ آید.
 • افت عملکرد موتور
 • سخت روشن شدن و استارت خوردن خودرو
 • از حرکت ایستادن موتور
 • کاهش سرعت موتور در شرایط سخت
 • شتاب ناگهانی موتور
 • روشن نشدن ماشین
 

تنظیم موتور خودرو

تعمیر اساسی موتور در تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی

چه زمانی بایستی خودرو را جهت تنظیم موتور پیش مکانیکی برد ؟


اصولا اکثر افراد تصور می کنند که تا زمانی که وسیله نقیله کار می کند و از حرکت نیوفتاده نیاز به سرویس و تعمیرکار ندارد. این تفکر کاملا غلط است، طبق بررسی های انجام شده در کشورهای پیشرفته کسانی که خودرو را جهت سرویس های دوره ای که هر سه ماه یکبار صورت می گیرد به تعمیرگاه می برند سالیانه یک سوم دیگران جهت تعمیرات اتومبیلشان هزینه می کنند.
خودروهای قدیم به ازای هر ۱۵ یا ۳۰ هزار کیلومتر به تنظیم نیاز داشتند. اما بحث تنظیم موتور در خودروهای مدرن کمی متفاوت است و کارخانه دوره‌های معینی را برای آن در نظر گرفته است. تنظیم موتور باعث افزایش شتاب خودرو، کاهش آلایندگی و مصرف سوخت می‌شود.

فواید تنظیم موتور خودرو به موقع چیست؟

 • بهبود کارکرد موتور و عملکرد آن
 • کاهش مصرف سوخت
 • افزایش شتاب اتومبیل
 • کاهش صدا و گرمای موتور
 • کاهش آلایندگی و دود خرورجی از اگزوز
 • طول عمر بیشتر موتور و قطعات مکانیکی و الکترونیکی


در چه صورت خودرو نیاز به تنظیم موتور دارد ؟

 • بد استارت خوردن
 • سخت روشن شدن خودرو
 • روشن شدن چراغ چک
 • لرزش در حالت در جا کار کردن
 • کاهش شتاب خودرو
 • افزایش مصرف سوخت
 • خارج شدن دود سیاه از اگزوز
 • شنیده شدن صداهای غیرعادی موتور

تعمیر اساسی موتور خودرو در تعمیرگاه تخصصی


تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی، افتخار دارد خدمات تخصصی تعمیر قطعات خودروی شما را عهده دار باشد. در این مجموعه، حرفه ای ترین تعمیر کاران با بالاترین تجربه در زمینه تعمیر قطعاتی همچون موتور، خیال شما از صرف هزینه به جا و رفع مشکل موتور خودرو، راحت می سازند.
خودروهای سواری رنو در عین ارائه کارایی فوق العاده موتور، ممکن است دچار خرابی ها و مشکلات متعددی در کارکرد این قطعه شود. در این شرایط، پیدا کردن تعمیرگاهی معتبر بیش ترین اهمیت را دارا می باشد. پس از نگران صرف هزینه های گزاف و بی فایده جهت تعمیر موتور هستید، هر چه زودتر با تعمیرگاه تخصصی مهندس ابراهیمی تماس گرفته و از کارشناسان ما کمک بخواهید.

پس از بررسی داخلی و شناسائی مشکل موتور، تنظیم یا استانداردسازی موتور آن توسط متخصصان مجموعه ما، به شرح موارد ذیل انجام می پذیرد:

 • سرویس کامل شمع
 • شستشوی انژکتورها و مدار سوخت رسانی
 • سرویس کامل دریچه گاز و مپ سنسور
 • تست کامل موتور با دستگاه چهار گاز
 • رفع تمامی عوامل بد کار کردن موتور ​
 • دیاگ تخصصی و آنالیز کامل تمامی سنسورهای موتور ​
 • تعویض صافی بنزین موتور ​

تکنسین های مهندس ابراهیمی با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و مهارت کافی که دارند به راحتی می‌توانند ایرادات گیربکس، تعمیر موتور چری، هیوندای ، بی ام و، بنز ، سانگ یانگ و... را برطرف کرده و شما دغدغه و نگرانی نداشته باشید.
در نظر داشته باشید که این مجموعه نه تنها برای تعمیر تخصصی موتور بلکه برای تعمیرات گیربکس ،جلوبندی رنو و همچنین سرویس دوره ای اتومبیل ها در خدمت شما مشتریان می باشد.

 

خدمات دیگر تعمیرگاه تخصصی رنو مهندس ابراهیمی
تعمیرگاه مهندس ابراهیمی مرکز تخصصی تعمیرات خودروهای خارجی ، با بهره گیری از بروزترین تجهیزات و کادری مجرب در کرج می باشد، از این رو می ‌توانید با خیال راحت ماشینتان را به ما بسپارید .
شما میتوانید جهت تعیین وقت تعمیرات خودرو خود با مراجعه به صفحه تماس با ما و یا تماس با شماره های : 09127908496 نسبت به رزرو وقت اقدام فرمایید.